Můžeme zacílit naši placenou reklamu na sociálních sítích na fanoušky naší konkurence? A můžeme zacílit na fanoušky konkrétní uzavřené facebookové skupiny? A můžeme cílit konkrétně na Sportovní nadšence, Firmy, hotely a rekreační zařízení, nebo třeba na Domácnosti s velkou zahradou?
Jsou reklamy na Instagramu levnější než reklamy na Facebooku?
Reklama na Facebooku X Reklama na Instagramu. Z hlediska účinnosti mohou být obě platformy srovnatelné. Která z nich ale vychází levněji? A proč?

Jsou reklamy na Facebooku levnější?
Z hlediska účinnosti konkrétní kampaně platí, že záleží samozřejmě primárně na tom, jaké publikum se chystáte oslovit. Na Instagramu se často pohybuje spíše mladší věková kategorie. Starší věková skupina ale má pořád svou sílu a nelze tak tvrdit, že reklama na Facebooku už nefunguje vůbec.
Co když vám ale záleží primárně na ceně? Náklady jsou pravděpodobně nejdůležitějším aspektem, když se značka snaží přijít s účinnou reklamní kampaní.
To souvisí s výše uvedeným rozložením věkových kategorií na obou sociálních sítích. Protože se inzerenti na Instagramu snaží oslovit mladší publikum, často čelí silnější konkurenci, což znamená, že musí investovat i více peněz, aby se od ní odlišili.
Z hlediska rozpočtu pak platí, že obecně vzato bývá reklama na Facebooku levnější než na Instagramu. Proklik na Facebooku stojí průměrně 3 Kč, na Instagramu to pak zpravidla může vycházet až na 5 Kč a více.
Náklady na reklamu na Instagramu a Facebooku pod lupou
Zkušenosti českých marketérů kopírují i zahraniční zdroje. Podle Social Insider činí průměrná cena za proklik (CPC) na Facebooku přibližně 0,50 USD. Na Instagramu je v porovnání s tím tato hodnota přibližně dvojnásobná, dosahuje cca 1,10 USD.
Samozřejmě, že platba za proklik není metrikou, která by byla uplatnitelná jako nejdůležitější kritérium pro všechny uživatele. Návratnost investic (ROI) může mít mnohem výraznější výpovědní hodnotu. Porovnáme-li tak míru prokliku (CTR) mezi reklamami na Instagramu a Facebooku, je zřetelné, která platforma z tohoto srovnání vychází nejlépe.
Studie společnosti Social Insider ukazuje, že průměrná hodnota CTR na Facebooku dosahuje 3,06 %, zatímco CTR na Instagramu je to 0,68 %. Téměř pětinásobná výše utváří značný rozdíl a je tak poměrně zřetelné, že Facebook vychází z tohoto srovnání mnohem příznivěji, protože reklamy jsou zde levnější a nabízejí mnohem lepší návratnost investic.
Nejlepší konverzní poměr pak nabízí konkrétně reklama ve feedu Facebooku. Za průměrnou sumu CPC ve výši 0,26 USD, což je dokonce druhá nejlevnější alternativa, můžete získat průměrnou míru prokliku ve výši 4,69 %.
Závěr aneb která sociální síť se vyplatí víc?
Z hlediska ryzího porovnání nákladů se jednoznačně vyplatí Facebook, nicméně v potaz je potřeba při hodnocení kampaně vzít i další faktory. Někdy se vám tedy může stát, že konkrétně pro vás bude reklama na Instagramu výhodnější. A hlavně pamatujte na cílovku, na kterou míříte.
Další články, které by vás mohly zajímat
Přečtěte si jako první, co je nového
Vždyť je to jenom čárka.
Vždyť je to pěknější obrázek.
Vždyť je to jen slovo.
Vždyť je to jen blbý hashtag.
Vždyť je to jen smajlík...
Často se u některých firem a klientů setkávám s očekáváním, že najmout si správce sociálních sítí znamená zbavit se kompletně všech starostí. Něco, jako kdyby si člověk najal osobního kuchaře a očekával, že mu bude vařit ty nejlepší speciality, aniž by mu ale řekl, co má rád, co nejí, nebo jestli náhodou nemá alergii na krevety. Realita...
"Paní Rumpala, kolik fanoušků na našem firemním profilu musíme mít, aby nám Facebook spustil placenou reklamu?" Přichází za mnou jednou za čas podobný dotaz. A odpověď je velice jednoduchá a přímočará: Žádné povinné množství fanoušků nikde není stanoveno. Jak to? A jak to s těmi fanoušky na sociálních sítích tedy je? Pojďme se na to podívat.
Začínáte s facebookovými reklamami. V tomto prostředí jste noví. Nikdy předtím jste zde reklamy neměli, ani s nimi zde nemáte žádnou zkušenost. A teď najednou z ničeho nic si Facebooku od vás začne z vaší platební karty strhávat nejprve 50 Kč, pak 100 Kč, poté 150 Kč, až třeba 200 Kč. A vy teď nevíte - ...
Nedávno jsem se v jedné uzavřené facebookové skupině setkala s velice zajímavým dotazem: Jestli se běžně dělá, že marketingovým specialistům / agentuře poskytnete svoje přihlašovací heslo, aby se mohli dostat do mobilní aplikace IG? Do té doby jsem nad tím nikdy nijak nepřemýšlela. Brala jsem to jako naprosto samozřejmou věc. Ovšem po...