Máte e-shop či web. Máte jej aktivní a každý den na něm přijímáte minimálně jednu objednávku. Takže jste si jistí, že je funkční. Ovšem, když se podíváte na své placené kampaně na soc. sítích, nevidíte žádné výsledky. A Facebook PIXEL se tváří, že na váš web nikdo nechodí jak je rok dlouhý. V čem by mohl být zakopaný pes?...
Jak vyzrát na českého klienta aneb proč má i marketing své lokální hranice
Inspirovat se úspěšnou strategií může být v marketingu funkčním postupem. Proč to ovšem neplatí bezvýhradně? Proč jsou lokální trhy specifické? A v čem jsou Češi jako zákazníci unikátní?
Možná vás nikdy nenapadlo se nad těmito otázkami zamýšlet. Možná přebíráte rady ze zahraničí naprosto přirozeně. Ovšem mě samotné se nedávno stal v reklamní kampani inspirované americkou knihou naprostý fail.
Proto s tímto článkem přicházím. Abych vás upozornila, že ne všechny rady ze zahraničí jsou vždy 100% aplikovatelné i u nás. Pohodlně se proto usaďte, začínám.
Proč je při budování značky potřeba uvažovat lokálně
Inspirovat se radami, tipy a úspěchy zahraničních marketérů může být fajn a do jisté míry i funkční. Nicméně vždy myslete na to, že konkrétně v českém prostředí nemusejí být všechny postupy ze zahraničí 100% aplikovatelné a úspěšné.
Já vím, kontroverzní názor ve světě, kdy vše, co přichází ze zahraničí, hlavně z Ameriky, je považováno téměř
za "písmo svaté".
A rozhodně nechci říct, že by markeťáci za velkou louží neměli pravdu. Oni pravdu mají! Ale v americkém prostředí.
Oni si své teorie a rady netestovali v Česku. Oni doporučují postupy, které jim fungovaly u nich. Což není špatně, ale: Češi nejsou Amíci.
Co Čech to unikát
Týká se to zejména komunikační strategie na sociálních sítích. Ne vždy si majitelé značek ani samotní marketéři uvědomují, že zdánlivě neomezený virtuální prostor má své hranice. Dány jsou hlavně geografickými specifiky.
Každá oblast má své specifické podmínky a ty ovlivňují smýšlení a nákupní chování zákazníků.
Co je tedy vhodné například pro americký nebo francouzský trh, nemusí být optimální pro české spotřebitele. To, co se líbí v reklamě Angličanům, se nemusí líbit nám. To, co funguje v reklamách v Číně, nemusí vůbec fungovat v ČR.
Zkrátka jsme národ svérázný a jedinečný.
Samozřejmě jako vše - nemusí to platit vždy. Ale pokaždé, když se budete chtít inspirovat nějakou "zaručenou", "zázračnou", nebo dokonce "magickou" radou ze zahraničí, vždy si to raději otestujte s menším budgetem.
Lepší, když přijdete "jen" o pár stovek, než o statisíce korun.
Marketing jako práce na zahrádce
S jistou nadsázkou bych mohla takové budování značky připodobnit k zahradničení.
Aby vám vaše značka úspěšně "rostla", musíte o ni správně pečovat. Pokud bych se měla přidržet "zahrádkářské" analogie, lze říci, že pro pěstování jahod taktéž neuplatíte rady z pěstování třeba smrků.
Díky internetu jsme schopni se k novinkám a aktuálním trendům dostávat skutečně rychle a jsme svědky překotného vývoje v reálném čase. To je samozřejmě pro tak dynamicky se měnící prostředí, jakým jsou sociální sítě, výhodou.
Můžeme se tak inspirovat při budování značky postupy, které už s úspěchem vyzkoušel někdo jiný. Jednoduše řečeno - nejsme nuceni pomyslnou cestu prošlapávat od počátku a leckdy bolestně opakovat chyby. To je super!
Jenže...
Inspirovat se = ANO. Kopírovat = FUJ.
Přenášet obratem do českého prostředí všechny nové metody, o kterých se dozvíte ze zahraničí, nemusí být vždy jen ku prospěchu věci. Tak to prostě je.
A nemusí to platit jen zahraničí vs. Česko. Může to platit i napříč jednotlivými obory, byť třeba v jedné zemi.
Jaký je český spotřebitel
Bavíme-li se o lokálních specifikách, jací jsou přímo Češi?
V mnoha ohledech si čeští spotřebitelé vysloužili coby dominantní charakteristiku přízvisko "konzervativní". (Samozřejmě to neplatí zcela bezvýhradně)
Zákazník v tuzemských podmínkách ochotně věří své osvědčené zkušenosti. Nemění tak věci, které fungují.
Ať už se jedná o příchuť zmrzliny nebo o barevné trendy v oblékání. Napříč obory se podnikatelé shodují, že v českých podmínkách se zákazník jen neochotně vzdává svých zvyklostí.
Tomu je proto potřeba se přizpůsobit.
Zahraničními tipy se tak v oblasti marketingu můžeme pouze inspirovat. Vždy je však nutné upravit je na míru preferencím klienta z tuzemska.
Do Česka mohou trendy ze zahraničí nakonec dorazit, ale mnohdy se zpožděním až v řádu několika let. Aplikovat je proto úspěšně často sice můžete, ale až s jistým odstupem.
A pamatujte, že ne vše. Někdy daná rada ani po letech neplatí. Prostě to u nás v Česku nefunguje.
Jasně si vymezte svou cílovku
Vymezit si cílový trh patří k základním pilířům úspěšného byznys plánu. Naprostá většina produktů není, a z podstaty věci ani nemůže být, navržena tak, aby vyhovovala všem zákazníkům. Demografická segmentace je proto jedním ze základních kritérií úspěšně cíleného marketingu.
A proto více než na zahraniční rady, dbejte na to, abyste se svou cílovkou komunikovali tím správným a vhodným jazykem a způsobem. Byť to třeba půjde proti dané radě ze zahraničí.
Ale čeho chcete reálně marketingem dosáhnout? Zavděčit se zahraničnímu markeťákovi, že jste jeho radu aplikovali?! Anebo získat zákazníka?!
Není rada jako rada
A zároveň nezapomínejte na to, jaký je zdroj dané rady. Pokud hovoříme o světově známých a slavných markeťácích, pak je velká pravděpodobnost, že je daná rada kvalitní a relevantní.
Ale pokud se dostanete k příspěvku, ebooku, newsletteru, či čemukoliv jinému, od nějakého neznámého markeťáka, o kterém jste nikdy neslyšeli, pak tím tuplem vše berte s rezervou a raději si to vždy nejprve otestujte.
Inspirovat se, vzdělávat se - ANO. Bezhlavě kopírovat, napodobovat a aplikovat - NE.
Závěr aneb myslete lokálně
Při budování jakéhokoli podnikání je na místě myslet lokálně a nenechat se ukolébat myšlenkou, že internet stírá hranice. Pravdou je to jen do určité míry. Zákazníka a jeho preference ovlivňují i aktuální podmínky v místě, kde žije.
Na závěr opakuji - zahraniční rady rozhodně nejsou špatné a je fajn sledovat nejnovější mezinárodní dění. Ovšem ne vždy je vše 100% aplikovatelné i u nás.
Další články, které by vás mohly zajímat
Přečtěte si jako první, co je nového
Je to teď úplně čerstvé. Přilítává mi to do e-mailu v posledních dnech. Nevím, co to přesně znamená. UPOZORNĚNÍ OD FACEBOOKU: (VašeStránka): Page nesplňuje požadavky pro doporučování. Co to je?! Je to skutečně od Facebooku, anebo to jsou zase nějací hackeři? Co to pro vás znamená? Není to jen nějaká chyba? Pojďme si to společně rozklíčovat.
O čem postovat v roce 2025?
Rok 2024 se s námi pomalu loučí a přinesl vám více či méně námětů na příspěvky na vaše sociální sítě. Rok 2025 v tomto ohledu nebude jiný a už teď nám nabízí několik zajímavých námětů na příspěvky. O čem tedy můžete postovat v roce 2025? Pojďme se na to podívat.
Sexuální výchova s METOU
Viděla jsem mnohé, leč toto mě vždy překvapí. Člověk si pak připadá jako největší sexuální zvrhlík, že v tom nevidí nic špatného. Aneb věci, které META vyhodnotila jako sexuální obsah a zablokovala kvůli tomu buď mě, anebo celý firemní účet.
Vlastní fotky nebo fotobanka?
Máte za to, že nejste profesionální fotograf. Své fotky vnímáte jako velmi nekvalitní. Necítíte se na to, abyste na svůj firemní profil vkládali své fotografie. Jenže na profi fotografa nemáte budget. A tak sáhnete po fotobance. Jenže je to skutečně výhra? Je to krok správným směrem? Pojďme se na toto téma podívat pohledem správkyně...
Pohybujete se na Facebooku. Jste na počítači. Normálně pracujete, jak jste zvyklí. A najednou se vám objeví error. Nejde se vám vrátit zpátky, ani jít nikam kupředu. Co teď? Co se stalo? Jak se můžete odhlásit z Facebooku, když vám hlásí error? A jak se tato situace dá vyřešit?