Máte e-shop či web. Máte jej aktivní a každý den na něm přijímáte minimálně jednu objednávku. Takže jste si jistí, že je funkční. Ovšem, když se podíváte na své placené kampaně na soc. sítích, nevidíte žádné výsledky. A Facebook PIXEL se tváří, že na váš web nikdo nechodí jak je rok dlouhý. V čem by mohl být zakopaný pes?...
Jak řešit nepravdivé pomluvy na sociálních sítích?
Máte firemní profil na sociálních sítích? Pak počítejte s tím, že kromě pozitivních ohlasů a referencí se zde jednou za čas může objevit i nějaká ta kritika. Chybovat je lidské, a tak je občas tato kritika oprávněná. Každý se musí podívat do svého svědomí. Ovšem v jistých momentech se jedná pouze o zhrzenou konkurenci či bývalého zaměstnance, kteří vás takto chtějí neprávem očernit. Jak takovou situaci můžete vyřešit? Jak se v takovou chvíli bránit? Na to vám odpovím v tomto článku.
Nejprve zkuste najít mimosoudní cestu
Než se pustíte na dlouhou a strastiplnou cestu soudních líčení, zkuste se s daným člověkem domluvit na mírumilovném řešení. Napište dané osobě, že se šířením pomluv dopouští trestné činnosti a požádejte ji slušně o smazání daného příspěvku. Pokud šiřitel neuposlechne vaši výzvu, můžete přikročit k právnímu vymáhání smazání daného příspěvku a požadování odškodného.
Český právní systém rozlišuje několik trestných činů a přestupků:
1. Pomluva jako přestupek
Podle § 49 zákona č. 200/1990 Sb. se přestupku dopustí ten, kdo jiného zneuctí, vystaví ho posměchu či ho nějak urazí. V tomto ohledu je pomluva považována za přestupem. Pokud tedy byla pomluvena vaše osoba nebo vaše firma, můžete vymáhat smazání daného příspěvku, požadovat odškodné a zároveň šiřitel pomluvy ještě dostane pokutu. Jen je nutné, aby pomluva byla dostatečně závažná a aby bylo prokazatelné, že si jí přečetla velká řada lidí a vašich potenciálních zákazníků, a tudíž vás poškodila.
2. Nekalá konkurence
Kromě fyzických osob, které vás mohou pomluvit (například bývalý zaměstnanec), vás může na sociálních sítích pomluvit i konkurence. Ta vás samozřejmě nepomluví pod oficiálním profilem své firmy. Udělá to tajně třeba pod nějakým osobním profilem některého ze zaměstnanců.
Nejprve je tedy potřeba prokázat, že daný účet skutečně patří konkurenční firmě. Pokud se to podaří, lze uplatnit paragraf § 2972 občanského zákoníku 89/2012 Sb., ve kterém se doslova praví - "Kdo se účastní hospodářské soutěže (soutěžitel), nesmí při soutěžní činnosti, ani při sdružování k výkonu soutěžní činnosti, vlastní účast v hospodářské soutěži nekalou soutěží zneužívat, ani účast jiných v hospodářské soutěži omezovat." V případě pomluvy tedy došlo k omezování jiné firmy v hospodářské soutěži.
Právní žaloba
Po splnění všech podmínek a tedy i po prokázání, že šlo o pomluvu či nekalou konkurenci, můžete podat trestní oznámení. Ve chvíli, kdy orgán činný v přestupkovém nebo trestním řízení uzná, že se opravdu jednalo o pomluvu, začne se zabývat tím, zda máte nárok vyžadovat smazání příspěvku, odškodné a veřejnou omluvu.
Pokud tedy máte za to, že vás někdo neprávem na sociálních sítích očernil, rozhodně se nebojte a braňte se! Máte na to právo!
Další články, které by vás mohly zajímat
Přečtěte si, co je nového
Je to teď úplně čerstvé. Přilítává mi to do e-mailu v posledních dnech. Nevím, co to přesně znamená. UPOZORNĚNÍ OD FACEBOOKU: (VašeStránka): Page nesplňuje požadavky pro doporučování. Co to je?! Je to skutečně od Facebooku, anebo to jsou zase nějací hackeři? Co to pro vás znamená? Není to jen nějaká chyba? Pojďme si to společně rozklíčovat.
O čem postovat v roce 2025?
Rok 2024 se s námi pomalu loučí a přinesl vám více či méně námětů na příspěvky na vaše sociální sítě. Rok 2025 v tomto ohledu nebude jiný a už teď nám nabízí několik zajímavých námětů na příspěvky. O čem tedy můžete postovat v roce 2025? Pojďme se na to podívat.