Facebook už dokáže zacílit reklamu mnohem lépe a přesněji než člověk

14.09.2022

Algoritmy sociální sítě Facebook jsou stále propracovanější. Týká se to i oblasti cílení reklamy. Proč se vyplatí ponechat v nastavení Facebooku do značné míry autonomii? To vám povím v následujících řádcích.

V čem tkví výhody cílení publika na Facebooku

Více než dvě miliardy aktivních uživatelů měsíčně propůjčují Facebooku značný potenciál, který mohou využít značky k vlastní propagaci. Cílení reklamy slouží k tomu, aby se příspěvky zobrazovaly tomu okruhu uživatelů, který je pro zadavatele relevantní.

Facebook nabízí tisíce možností pro cílení reklamy. K základním volbám patří především demografické údaje, jako je věk nebo poloha. Cílit lze taktéž na podkladě zájmů.

Pokročilé možnosti cílení reklamy na Facebooku

Pokročilé možnosti pak zahrnují i cílení na základě dalšího chování spotřebitelů. To může zahrnovat reklamy, na které uživatelé klikli, cílení podle stránek, v nichž jsou uživatelé zapojení, ale dokonce i podle mobilního zařízení, které používají. 

Právě detailní cílení jednoznačně patří k nejsilnějším "zbraním" Facebooku.

Snaha mít tento krok při nastavování reklamy reklamy důsledně pod kontrolou je proto zcela pochopitelná. Ruku v ruce však kráčí s typickou chybou: Nastavení cílení reklamy je příliš striktní. To paradoxně vede k naprosto opačnému efektu v podobě snížení výsledků.

K čemu slouží rozšířené cílení

Facebook tak již zavedl funkcionalitu v podobě tzv. rozšířeného cílení. To slouží k tomu, aby reklamní algoritmy Facebooku dokázaly reklamu zobrazit širšímu okruhu uživatelů ve srovnání s konkrétním výběrem samotného inzerenta. Sociální síť k tomu využívá mechanismus umělé inteligence.

Facebook tak využívá vlastní odhady k navržení cílových skupin mimo výběr uživatele, pro které by mohly být posty relevantní.

V rámci procesu optimalizace reklamy navíc bere Facebook v potaz nejen to, že potenciálně pomůže získat zadavateli více výsledků, ale dokáže je i zajistit za nižší cenu. Jedná se tak o velmi efektivní způsob, jak zlepšit dosažitelnost reklamy nebo optimalizovat její nákladovost.

Kdy je možné použít rozšířené cílení reklam na Facebooku?

Tato možnost cílení se automaticky využije, pakliže uživatel použije účel Konverze a bude optimalizovat na konverze, hodnotu nebo události aplikace, případně tehdy, pokud použije účely Instalace mobilní aplikace a Zprávy a bude optimalizovat na instalace aplikace nebo na konverzace, informuje samotný Facebook.

Kontrola nad cílením ale zůstává

Nyní lze předpokládat, že vzhledem k tomu, že se automatizované cílení stalo výchozí volbou, půjde o výhodnější nastavení pro naprostou většinu značek. Výjimkou jsou tak spíše podniky s natolik specificky úzce vymezeným publikem, u něhož skutečně bude nutné velmi přesně definovanou cílovou skupinu.

Pochopitelně tak i možnost specifické kontroly nad dosahem zůstane zachována a marketéři budou moci některá publika z této možnosti v rámci Správce reklam vyloučit.

Závěr aneb vyplatí se automatizované cílení?

Automatizace nemůže samozřejmě zcela nahradit činnost odborníka, který na základě přesné analýzy reklamu nacílit zvládne. Nicméně může být poměrně výraznou pomocí. Stačí k tomu dát sociální sítí adekvátní prostor. Zároveň pamatujte, že Facebook už dnes dokáže zacílit reklamu mnohem lépe a přesněji než člověk, proto mu k tomu dejte prostor.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si jako první, co je nového

Často se u některých firem a klientů setkávám s očekáváním, že najmout si správce sociálních sítí znamená zbavit se kompletně všech starostí. Něco, jako kdyby si člověk najal osobního kuchaře a očekával, že mu bude vařit ty nejlepší speciality, aniž by mu ale řekl, co má rád, co nejí, nebo jestli náhodou nemá alergii na krevety. Realita...

"Paní Rumpala, kolik fanoušků na našem firemním profilu musíme mít, aby nám Facebook spustil placenou reklamu?" Přichází za mnou jednou za čas podobný dotaz. A odpověď je velice jednoduchá a přímočará: Žádné povinné množství fanoušků nikde není stanoveno. Jak to? A jak to s těmi fanoušky na sociálních sítích tedy je? Pojďme se na to podívat.

Začínáte s facebookovými reklamami. V tomto prostředí jste noví. Nikdy předtím jste zde reklamy neměli, ani s nimi zde nemáte žádnou zkušenost. A teď najednou z ničeho nic si Facebooku od vás začne z vaší platební karty strhávat nejprve 50 Kč, pak 100 Kč, poté 150 Kč, až třeba 200 Kč. A vy teď nevíte - ...

Nedávno jsem se v jedné uzavřené facebookové skupině setkala s velice zajímavým dotazem: Jestli se běžně dělá, že marketingovým specialistům / agentuře poskytnete svoje přihlašovací heslo, aby se mohli dostat do mobilní aplikace IG? Do té doby jsem nad tím nikdy nijak nepřemýšlela. Brala jsem to jako naprosto samozřejmou věc. Ovšem po...

"Tady máte mé ... [doplňte dítě, peníze nebo zdraví], starejte se o ně/něj, ale rozhodně mě s tím neotravujte..." neřekl nikdy nikdo při předávání svých dětí, zdraví nebo peněz do péče.
Tak proč to takto funguje u hlavních marketingových kanálů?! Proč se lidé dobrovolně vzdávají kontroly nad svými hlavními kanály, které jim generují zisky?! A...

Máte e-shop či web. Máte jej aktivní a každý den na něm přijímáte minimálně jednu objednávku. Takže jste si jistí, že je funkční. Ovšem, když se podíváte na své placené kampaně na soc. sítích, nevidíte žádné výsledky. A Facebook PIXEL se tváří, že na váš web nikdo nechodí jak je rok dlouhý. V čem by mohl být zakopaný pes?...