Dosah příspěvků je cesta, ne cíl

18.08.2022

Na sociálních sítích platí za hojně skloňovaný termín mezi marketéry i běžnou veřejností takzvaný dosah příspěvků. Ten je sice důležitý, ale mnohdy i přeceňovaný. Proč?

Co je to dosah a jak s ním pracovat

Dosah příspěvků jednoduše řečeno vymezuje konkrétní okruh lidí, k nimž se dostane váš obsah. Konkrétně Facebook kupříkladu dosah příspěvku definuje jakožto počet lidí, kteří viděli jakýkoli váš příspěvek alespoň jedenkrát. Současně též uvádí, že se jedná o odhadovanou metriku.

Facebook rovněž nabízí placený dosah. Ten představuje počet lidí, kterým se na obrazovce zobrazil jakýkoliv placený příspěvek vaší stránky.

Proč není vhodné honit se za dosahem?

Cílem je, aby byl pochopitelně dosah dostatečný. Někteří marketéři, správci sítí, ale i samotní majitelé značek však trvají na tom, aby byl dosah co nejvyšší.

Ovšem ani honba za vysokými čísly nemusí nakonec přinést žádoucí efekt a neměla by být stěžejním cílem realizace marketingové kampaně. Organický dosah je sice důležitým kritériem hodnocení její úspěšnosti, ale bylo by chybou se omezit jen na něj. Proč?

S jistou nadsázkou můžeme použít známé úsloví, které říká, že i cesta může být cíl. V případě dosahu to platí stoprocentně.

Proč na dosahu (ne)záleží

Dosah totiž nelze vnímat jako absolutní měřítko úspěchu, pouze jako nástroj nebo určité vodítko. Vysoký dosah totiž v reálu nemusí znamenat, že příspěvek sklidil úspěch. A samozřejmě ani nutně nevede k žádoucím konverzím, tedy k navýšení počtu objednávek zboží či služby a podobně.

Ostatně krátkodobě a jednorázově lze dosah zvýšit i nákupem sledujících. Ti se ovšem opět nebudou reálně zajímat o vaši značku a povětšinou nebudou mít ani zájem nakoupit. Půjde o "mrtvé" účty, které můžete zaujmout maximálně jednorázově, například s vidinou výhry v soutěži.

Organický dosah se neustále snižuje

Navíc je potřeba počítat s tím, že organický dosah se konkrétně na Facebooku neustále snižuje. Momentálně se pohybuje už pouze kolem 2 %. Dáno je to skutečností, že se Facebook snaží primárně podporovat interakce mezi uživateli, což je ale na úkor majitelů stránek.

Bojovat s algoritmem mamutí sociální sítě je tak jednoznačně ztrátou času. Klesající trend je přitom zřetelně patrný už od roku 2018. Lpět na maximalizaci dosahu dává tedy při budování úspěšné značky na sociálních sítích i z tohoto pohledu stále méně smysl.

Sledovat se navíc vyplatí nejen dosah, ale i jiné metriky. Velmi důležitá je míra zájmu. Ta přináší odhad, kolik procent lidí, kteří váš příspěvek na sítích viděli, o něj projevili zájem

To může znamenat třeba to, že se u něj zastavili, rozklikli si text, podívali se na fotografii, udělili vám "like", napsali komentář nebo obsah sdíleli. Tento faktor rozhodně má smysl sledovat a vycházet z něj i při tvorbě nového obsahu.

Závěr aneb jak zacházet s dosahem

Dosah na sociálních sítích je důležitým ukazatelem, zda je vaše komunikace nastavena funkčně. Avšak neměl by být tím nejdůležitějším! Vždy je potřeba nevnímat jej jako izolovaná čísla, ale v kontextu celé marketingové strategie.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si jako první, co je nového

Můžeme zacílit naši placenou reklamu na sociálních sítích na fanoušky naší konkurence? A můžeme zacílit na fanoušky konkrétní uzavřené facebookové skupiny? A můžeme cílit konkrétně na Sportovní nadšence, Firmy, hotely a rekreační zařízení, nebo třeba na Domácnosti s velkou zahradou?

Často se u některých firem a klientů setkávám s očekáváním, že najmout si správce sociálních sítí znamená zbavit se kompletně všech starostí. Něco, jako kdyby si člověk najal osobního kuchaře a očekával, že mu bude vařit ty nejlepší speciality, aniž by mu ale řekl, co má rád, co nejí, nebo jestli náhodou nemá alergii na krevety. Realita...

"Paní Rumpala, kolik fanoušků na našem firemním profilu musíme mít, aby nám Facebook spustil placenou reklamu?" Přichází za mnou jednou za čas podobný dotaz. A odpověď je velice jednoduchá a přímočará: Žádné povinné množství fanoušků nikde není stanoveno. Jak to? A jak to s těmi fanoušky na sociálních sítích tedy je? Pojďme se na to podívat.

Začínáte s facebookovými reklamami. V tomto prostředí jste noví. Nikdy předtím jste zde reklamy neměli, ani s nimi zde nemáte žádnou zkušenost. A teď najednou z ničeho nic si Facebooku od vás začne z vaší platební karty strhávat nejprve 50 Kč, pak 100 Kč, poté 150 Kč, až třeba 200 Kč. A vy teď nevíte - ...

Nedávno jsem se v jedné uzavřené facebookové skupině setkala s velice zajímavým dotazem: Jestli se běžně dělá, že marketingovým specialistům / agentuře poskytnete svoje přihlašovací heslo, aby se mohli dostat do mobilní aplikace IG? Do té doby jsem nad tím nikdy nijak nepřemýšlela. Brala jsem to jako naprosto samozřejmou věc. Ovšem po...