Můžeme zacílit naši placenou reklamu na sociálních sítích na fanoušky naší konkurence? A můžeme zacílit na fanoušky konkrétní uzavřené facebookové skupiny? A můžeme cílit konkrétně na Sportovní nadšence, Firmy, hotely a rekreační zařízení, nebo třeba na Domácnosti s velkou zahradou?
Business Manager: Co to je? A je to Meta Business Suite?
Business Manager, Meta Business Suite, Ads Manager, Facebook Page... Pojmů souvisejících se správou vašeho firemního profilu na soc. sítí je nespočet. A čím víc jich je a čím jsou si podobnější, tím rychleji se v nich můžete ztratit. Pojďme si proto jednou provždy vysvětlit, co to vlastně je ten podivný Business Manager, co má společného s Meta Business Suite a proč k tomu ještě navíc existuje nějaký Ads Manager.

Co je Business Manager?
A začneme od Business Manageru. Business Manager není žádný člověk, žádný váš zaměstnanec, ani žádný podnikatel.
Business Manager je nástroj na Facebooku (v Metě), pod který se koncentruje vše, co souvisí s vaším businessem na jednom místě. Představte si to jako takovou svou firemní budovu. Máte v ní všechny své kanceláře, jednotlivá oddělení, jednotlivá pracoviště, apod.
Ler Studio: "Facebook Business Manager sdružuje veškeré nástroje a nastavení potřebná pro firemní účty a stránky na Facebooku a Instagramu."
A POZOR: Business Manager se nedá předat!
Jakmile si jej jednou u sebe vytvoříte, už jej nemůžete předat dál. Stejně jako svou firemní budovu. Jednou stojí na nějakém místě, tak už tam bude stát navždy (pokud jí úplně nezboříte).
Jednotlivé stránky (profily) samozřejmě předat můžete. Ale zase jen někomu do jeho Business Manageru.
Představte si to, jako když někomu předáváte nějaký spis. Předat mu jej do jeho firemní budovy můžete, ale s celou svou budovou nepohnete. A přesně to je Business Manager.
Do Business Managera máte přístup pouze vy a lidé, kterým ten přístup přidělíte. Nikdo jiný se do něj nedostane. Je to úplně stejné, jako právě v případě té firemní budovy.
Facebook page, Ads Manager
Na svůj Business Manager pak můžete mít napojený jak svůj firemní profil (anglicky Facebook page), tak i Reklamní účet (synonyma - Účet pro reklamy, Správce reklam, anebo anglicky Ads Manager), Instagram, Facebook PIXEL, katalogy, apod.
To si představte jako ta jednotlivá pracoviště nebo oddělení, která ve své firemní budově máte.
V rámci svého facebookového profilu komunikujete se svými fanoušky, postujete příspěvky, zveřejňujete Stories, komentujete, atp.
V rámci svého Reklamního účtu nastavujete své placené kampaně, propagujete příspěvky, sledujete své marketingové i obchodní cíle, platíte reklamní kampaně, atp.
Jsou to dvě samostatné věci, které ale samozřejmě spolu úzce souvisí. A například nemůžete mít jen samostatný Reklamní účet bez Firemního profilu. Tak to nefunguje. A to všechno můžete mít napojené právě na onen Business Manager.
A POZOR: Business Manager není povinný! Takže vás nikdo nenutí jej mít a můžete se setkat se spoustou firem, které jej nemají a přesto řádně a bez problémů fungují.

Jak do toho zapadá Meta Business Suite?
A co je to tedy ten Meta Business Suite? To je zase nějaké synonymum k něčemu? To je jen nějaký doplněk? Jak to do této struktury zapadá?
Meta Business Suite je novější nástroj Facebooku (Mety), kde můžete lehce na jednom místě vyhodnocovat své příspěvky, plánovat příspěvky dopředu, reportovat zjednodušené výsledky ze svých reklam, apod.
Meta Business Suite tedy nenahrazuje Business Manager, váš profil na Facebooku ani na Instagramu, ani Reklamní účet. Pouze všechna tato místa doplňuje jednodušší správou a prací.
Představte si to jako takovou recepční ve své firmě. Pokud potřebujete něco z firmy zjistit a nepotřebujete k tomu hned volat daného pracovníka (experta na danou oblast), bude vám stačit informace právě od té recepční. Dokáže vás propojit s daným expertem, dokáže vám na spoustu věcí odpovědět, dokáže vám předat spoustu informací. Ale samozřejmě nikdy to nebude tak hloubkové, jako kdybyste se spojili přímo s daným expertem.
VYSVĚTLENÍ: Meta Business Suite funguje a existuje právě kvůli tomu, že Business Manager není povinný a nemusíte jej ke správě svých profilů mít. Ovšem, když už Business Manager máte, pak je nadřazen nad Meta Business Suite.
Další články, které by vás mohly zajímat
Přečtěte si jako první, co je nového
Vždyť je to jenom čárka.
Vždyť je to pěknější obrázek.
Vždyť je to jen slovo.
Vždyť je to jen blbý hashtag.
Vždyť je to jen smajlík...
Často se u některých firem a klientů setkávám s očekáváním, že najmout si správce sociálních sítí znamená zbavit se kompletně všech starostí. Něco, jako kdyby si člověk najal osobního kuchaře a očekával, že mu bude vařit ty nejlepší speciality, aniž by mu ale řekl, co má rád, co nejí, nebo jestli náhodou nemá alergii na krevety. Realita...
"Paní Rumpala, kolik fanoušků na našem firemním profilu musíme mít, aby nám Facebook spustil placenou reklamu?" Přichází za mnou jednou za čas podobný dotaz. A odpověď je velice jednoduchá a přímočará: Žádné povinné množství fanoušků nikde není stanoveno. Jak to? A jak to s těmi fanoušky na sociálních sítích tedy je? Pojďme se na to podívat.
Začínáte s facebookovými reklamami. V tomto prostředí jste noví. Nikdy předtím jste zde reklamy neměli, ani s nimi zde nemáte žádnou zkušenost. A teď najednou z ničeho nic si Facebooku od vás začne z vaší platební karty strhávat nejprve 50 Kč, pak 100 Kč, poté 150 Kč, až třeba 200 Kč. A vy teď nevíte - ...
Nedávno jsem se v jedné uzavřené facebookové skupině setkala s velice zajímavým dotazem: Jestli se běžně dělá, že marketingovým specialistům / agentuře poskytnete svoje přihlašovací heslo, aby se mohli dostat do mobilní aplikace IG? Do té doby jsem nad tím nikdy nijak nepřemýšlela. Brala jsem to jako naprosto samozřejmou věc. Ovšem po...